Kázne: Nedele

18. 11. 2012

33. nedeľa v roku B - Koniec sveta

Evanjelium predposlednej nedele liturgického roku je klasickým textom o konci sveta. V každej historickej epoche boli ľudia, ktorí považovali za „svoju povinnosť“ na základe tohto textu evanjelia strašiť a svojich súčasníkov tým, že predpovedali blízky koniec sveta, ba dokonca aj presný dátum, čím často živili psychózy a úzkosť. Moja rada je, aby sme zostali napriek všetkému pokojní, a nenechali sa ani trochu vystrašiť týmito katastrofickými predpoveďami.

o. Milan Puškar, farár | Prečítať kázeň na webe

06. 11. 2011

32. nedeľa v roku A

Samotné lampy, ktoré majú všetky, nestačia. Je treba aj oleja. Nestačí len navonok patriť do Cirkvi. Treba mať živú vieru, posväcujúcu milosť, pravú lásku. Vonkajší aparát nemá zmysel, ak chýba obsah. Iba tí, ktorí majú vnútorné bohatstvo, ktoré dáva Boh sám, sú pripravení vstúpiť na hostinu. Krásne a zdravé telo, myseľ informovaná a svieža, pevná vôľa a odolnosť, nie sú k ničomu bez obsahu, bez Božej milosti. Krásne zlaté lampy, umelecky vyzdobené, sú k ničomu v tme, ak v nich niet oleja, ktorý horí a zabezpečuje svetlo.

o. Milan Puškar, farár | Prečítať kázeň na webe

16. 10. 2011

29. nedeľa v roku A

Dnešné evanjelium nás vyzýva premýšľať nad aspektom kresťanského života, ktorý zvyčajne zostáva stáť kdesi naboku, je to aspekt politický. Mnohí dnes uznávajú, že Evanjelium neodvádza veriaceho človeka od sociálne a politickej angažovanosti, ba práve naopak, že ho povzbudzuje a vyzýva byť aktívnym a angažovaným v týchto oblastiach, teda mať odvahu vziať na seba zodpovednosť a a vydávať svedectvo. Ťažšie však je, ako takýto postoj založiť na Kristovom učení, ako ho zosúladiť s náboženskými povinnosťami, aby sa neudiala neželaná separácia medzi vierou a praxou, medzi tým čo náleží cisárovi a tým, čo patrí Bohu.

o. Milan Puškar, farár | Prečítať kázeň na webe

25. 03. 2011

7. nedeľa v roku A - Láska k nepriateľom

Jeden kňaz mi hovoril, čo zažil v jednej nemocnici. Stretol sa s jednou pacientkou, ktorá mala problémy so spánkom, nemohla zaspať. Lekári nevedeli nájsť príčinu tohto jej stavu. Keď sa kňaz spýtal na jej minulosť povedala mu, že v istom období nemohla odpustiť jednému človeku. Keď ju kňaz vyzval, aby odpustila, lebo aj pán Ježiš jej odpustil hriechy, urobila tak. Zaspala pokojným spánkom tak hlboko, že sa prebrala až o 18 hodín.

| Prečítať kázeň na webe

20. 02. 2011

7. nedeľa v roku A

Mal som priateľa, ktorý dnešné Ježišove slová o neodporovaní zlému vykladal svojským spôsobom: samozrejme, že nebudem odporovať, ale nezabudnem na to, vo vhodnom čase pripomeniem a štyri krát sa pomstím. Mám však dojem, že z podobného postoja by Ježiš nemal moc veľkú radosť.

| Prečítať kázeň na webe

20. 02. 2011

7. nedeľa v roku A

"Počuli ste, že bolo povedané: “Oko za oko a zub za zub. No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať." Mt 5,38-42

o. Milan Puškar, farár | Prečítať kázeň na webe

13. 02. 2011

6. nedeľa v roku A

Kde sa podľa vás začala 2. svetová vojna? Fingovaným útokom na nemecký vysielač v sliezskych Gliwiciach? Alebo už podpísaním paktu Ribbentrop-Molotov, zmluvy medzi ZSSR a Nemeckom o neútočení, kedy sa dohodli na zničení Poľska? Alebo útokom nemeckého krížnika na poľské mesto Gdaňsk, známym pod krycím menom Fall Weiss. Takto sme sa to mnohí učili na dejepise. Za všetkým tým môžeme vypátrať v podstate jedného človeka, ktorý dokázal vyprovokovať túto mašinériu zla a zmanipulovať masy. Dá sa povedať, že druhá svetová vojna sa počala niekde v jeho vnútri. Tam začal nenávidieť, zúrivo sa hnevať na údajného nepriateľa, posilňoval klamlivý sebaobraz, odsudzoval a znevažoval ľudí pre ich rasu, náboženstvo alebo národnosť... Hitler napáchal svoje zverstvá už niekde vo svojich myšlienkach a v hĺbke svojho srdca. Tam začala 2. svetová vojna, hovorím to zjednodušene, no reálne.

| Prečítať kázeň na webe

23. 01. 2011

3. nedeľa v roku A

Bratia a sestry! Čo nás láme? Čo nás dnes zotročuje? Čo nás dnes zväzuje a vrhá do zajatia? Čo nám dnes berie radosť, jasanie a plesanie? Čo je to v našom živote? V tvojom? V jeho? V mojom? Ako to pomenujeme? Ako to označíme?

o. Milan Puškar, farár | Prečítať kázeň na webe

Strana 1 / 2. Zobrazujem 8 záznamov z 10.

««« «« 1 2 »» »»»